Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Skandaliczny proces dziennikarzy w Polsce

PA|Thursday, August 8, 2013

-->
Rozne
 Na dzisiaj Sąd w Białymstoku wyznaczył początek skandalicznego pocesu, żartobliwie można powiedzieć grupy przestępczej dziennikarza Tomasza Siekielskiego.  


 Na ławie oskarżonych zasiadł Endy Gęsina-Torres, który udając imigranta nie mówiącego po polsku został zamknięty w ośrodku dla uchodźców niedaleko Białegostoku. Tam ukrytą kamerą nakręcił co dzieje się w ośrodku, jak strażnicy zwracają się do zatrzymanych, w ogóle dzieki reportazowi pokazano jak wygląda życie za kratami, choć ludzie tam osadzeni wcale nie są przstępcami, często uciekali przed prześladowaniami.   Dziennikarza uczestniczącego w tej prowokacji prokuratura oskarża o rozmaite przestępstwa jak podawanie fałszywych danych itp. Teoretycznie grozi mu kara do pięciu lat więzienia.   Warunki panujące w ośrodku od dawna budziły zainteresowanie mediów, gdyż działy się tam koszmarne rzeczy. To jednak władz RP nie interesowało. Fatalnymi warunkami w ośrodku Rzeczpospolita jakby chciała udowodnić, że jest krajem hipokrytów, gdyż Polacy jeszcze nie tak dawno, uciekając przed komunistycznym rajem masowo przebywali w ośrodkach dla uchodźców w Europie Zachodniej. Panowały tam delikatnie mówiąć warunki znacznie lepsze od tych w obozie pod Białymstokiem. Tomasz Siekielski komentując głupi akt oskarżenia mówił, że prokuratura jakby chciała pokazać dziennikarzom, aby nie sięgali zbyt głęboko.

  Ze swojej strony możemy jedynie wyrazić naszą solidarność z oskarżonym. Możemy wyrazić nasze głębokie przeświadczenie, że działalnośc białostockiej prokuratury jest haniebna.

  Nie pierwszy to przypadek kiedy widać jak konieczna jest nowelizacja ustawy o prokuraturze. Polscy prokutaorzy są bowiem zbyt często niekompetentnymi złoczyńcami. Nie chodzi tutaj o podporządkowanie prokuratury ministrowi sprawiedliwości. Wyobrazić sobie można wiele innych mechanizmów konrolnych. Prokuratorzy muszą odpowiadać za swoje decyzje.

  Ze swojej strony możemy jedynie postarać się, zby przypadek ten znalazł się w doorocznym raporcie Departamentu Stanu jako przykład ograniczania wolności prasy w Polsce.    

Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep