Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Od i Do Rzeczy

Eugeniusz Dzięciołowski|Saturday, July 20, 2013

-->
Rozne
 Jak zwykle w celach socjologicznych, zakupiłem, tym razem tygodnik Lisickiego „Do Rzeczy”, zwany przez niektórych „OD Rzeczy”. Wydanie zdominowała rozmowa prezesa Kaczyńskiego, właściciela PIS, z redaktorami Wildsteinem i Baranowską. Pan prezes chce ratować Polskę. Twierdzi , że odrzucono projekt PISu dotyczącego utworzenia 1,2 mln nowych miejsc pracy. Sprawdziłem na stronie internetowej PIS. Brak informacji na ten temat. Znalazłem tam kilkadziesiąt postulatów, 3pustych haseł, zwanych przez PIS pakietem ustaw. 

 Pan prezes reprezentuje w wywiadzie równą formę, i jak zwykle nie ma nic konkretnego do powiedzenia. No nie, gada dużo, ale nic z tego nie wynika. Wymienia dwa zagrożenia. Pierwsze, to kryzys gospodarczy, co jest bardzo odkrywcze, a drugie to zagrożenie kulturowe. Według pana Kaczyńskiego ktoś ma wysadzić w powietrze naszą tradycję narodową. Atak jest prowadzony wewnątrz, ale wspierany z zewnątrz, z istniejącymi tam źródłami. To znowu coś w rodzaju „wiem ale nie powiem”. Był czas przywyknąć. Przecież w jednym z przemówień, któryś z braci Kaczyńskich mówił, że nigdy czarne nie będzie czarnym , a białe białym, więc wszystko jasne.

      W celach socjologicznych zakupiłem także „Gazetę Polską”. Tu bez zmian, a nawet się pogorszyło. Tak zwana „strefa wolnego słowa”, (co za tupet), rozpoczęła akcję „podaj rękę lemingowi”. Ma to otworzyć lemingom dostęp do wolnych mediów. Już samo wyzywanie ludzi od lemingów to zwykłe chamstwo, ale sposób myślenia autorów akcji nie wiem jak nazwać. Zwykłą głupotą?

  Jak wiadomo lemingi są zniewolone przez Tuska i służby reżimu nakazują czytanie gazet spoza strefy wolnego słowa. Wg GP, gazety z tej strefy to: m.in. „Gazeta Polska”, „Codzienna”, „Nowe Państwo”, „niezależna.pl”. Nie wiadomo kto jeszcze wchodzi w tę strefę, bo GP pisze, „między innymi”. Katalog otwarty? Może autorzy akcji zdefiniują kiedy się zasługuje na pobyt w „strefie”? Ile głupot należy napisać, kogo opluć żeby być w „elicie” prasowej.

  Wiara , że przeczytanie gazety zmieni światopogląd to robienie z ludzi głupców. Myślenie, że jakakolwiek gazeta kształtuje sposób myślenia jest śmieszne. Ludzie mają swoje rozumy, wbrew intencji panów redaktorów. Reakcje mogą być wręcz odwrotne do oczekiwanych a kupowanie danej gazety (obojętnie jakiej), nie musi wskazywać na poparcie. Wg Gazety Polskiej, lemingi to oszukani i zmanipulowani, i tylko prawda ich wyzwoli, prawda płynąca z ich prasy. Śmieszne i tragiczne. Panowie redaktorzy mniemają, że mózgi mają tylko  

    oni i kilku zaprzyjaźnionych polityków. Reszta społeczeństwa to kompletni idioci. Halo, halo tu ziemia! A propos manipulacji, kilka przykładów. Tytuł GP nr 28: Kolejny skandal wokół katastrofy (a jak), Zbadali próbki ze Smoleńska w laboratorium bez certyfikatu. Koniec cytatu. Autorką tej straszliwej wiadomości jest Anita Gargas. Pani ta twierdzi , że badania wykonane w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji są do niczego bo nie mają certyfikatu ISO 17025. I to jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd. Posiadanie takiego certyfikatu wcale nie decyduje o wartości badań. Polskie instytucje wszelkiej maści działają na podstawie polskich przepisów i są dopuszczone do badań, ekspertyz lub też produkcji na podstawie przepisów i kompetencji które posiadają. Certyfikaty ISO są w Polsce stosunkowo niezbyt długo i są niekiedy kwiatkiem do kożucha. Za ISO słono się płaci, jeden audyt kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy, a niekiedy więcej. Pani Gargas się wydaje, że certyfikacja to coś takiego , że przyjeżdża ekspert , w tym wypadku od badania materiałów wybuchowych i sprawdza czy laboratorium umie to robić. Nic z tych rzeczy.

  ISO to głównie sprawy organizacyjne, procedury, instrukcje i tak zwana polityka jakości. Nie twierdzę, że to nie jest ważne i z reguły i tak wszyscy to stosują, choć nie zawsze pod szyldem ISO lub innej organizacji. ISO niegwarantuje właściwych rezultatów, w tym przypadku badań. W Polsce nie ma obowiązku stosowania ISO i całe szczęście. Prawica w Polsce, a więc także GP odżegnuje się od Unii Europejskiej, wpływów zachodu i wschodu. ISO to właśnie taki wpływ, więc o co chodzi? Czy polskie to gorsze? Powiem więcej, pewne instytucje państwowe nie powinny chwalić się ISO. Krótko mówiąc, albo pani Gargas i Macierewicz nie rozumieją istoty ISO albo wprowadzają w błąd opinię publiczną i czytelników gazet.

    Dla równowagi, poseł PIS Jaworski Andrzej, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, upomniał szefa KRRiT Jana Dworaka, żeby nie przechwalał się certyfikatem ISO. Dobre ,dobre, ale jeszcze lepsze jest zakupienie przez Tadeusz Rydzyka certyfikatu wystawionego przez firmę D&B Poland pod tytułem „Certyfikat Wiarygodności Biznesowej”. Wiemy że fundacja posiada świadectwo największego zaufania biznesowego, oznajmił ten sam poseł PIS, Jaworski, z imienia Andrzej. Sprawdzono, zakup takiego papierka kosztuje 1800 zł i polega na okazaniu sprawozdania finansowego za ostatni rok. Co za sukces.  

    Następna manipulacja? Artykuł z tego samego numeru GP o tytułach: wybory, technologia na usługach, czy czeka nas powtórka z rosyjskich serwerów. Ja nie mam pojęcia po jaką cholerę członkowie Państwowej Komisji Wyborczej wyjeżdżali służbowo do Rosji. Nie mam i czekam na wyjaśnienia. W artykule Aleksander Ścios twierdzi , że wie. Jeżeli wie, i wie , że popełnili przestępstwo to… droga wiadoma. Jeżeli insynuuje to… Sytuacja z „wiem ale nie powiem”.

  Sugerowanie o możliwych fałszerstwach poprzez niedopowiedzenia jest nędzne. Chcemy , żeby było zgodnie z prawem. Jeżeli masz dowody, wątpliwości, zgłoś do wyjaśnienia. Komu zależy na niedopowiedzeniach? Nie nam obywatelom.  

    Eugeniusz Dzięciołowski       Foto: www.ppa.pl 

Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep