Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

LOT-em dalej

Dariusz Wisniewski|Tuesday, August 20, 2013

-->
Rozne
       Dla polskich Amerykanów, czy w ogóle dla polonusów, samolot LOT-u jest jakby małą eksterytorialną Polską. Pasażerowie to jeszcze nie rodacy znad Wisły, ale już prawie. Samolot to jeszcze nie kraj, ale jakby jego przedsmak. Połączenia przesiadkowe nie oferują takiej "swojskości".


           LOT ma monopol na bezpośrednie połączenia z USA do Polski.  Bilety są drogie. Z biznesowego punktu widzenia jest to uzasadnione. Ludzie starsi boją się przesiadek i wolą dopłacić dwie stówy więcej, aby tylko nie zmieniać samolotu. Dzieci wysyłane do Polski na wakacje, podróżujące nieraz samotnie, również latają bezpośrednio, zapewniając rodzicom spokój ducha.

            Nasz chłopak poleciał do Polski w czerwcu tego roku. Był na kilku obozach, odwiedził rodzinę. Jest bardzo fajnie - mówił nam przez telefon. W połowie sierpnia miał lot powrotny. Odwoził go krewny. Z Białegostoku niecałe 3 godziny. Ale pod Warszawą wydarzył się jakiś wypadek, zamknięto drogę. Musieli jechać dalekim objazdem. Potem korek w Warszawie. Wpadli na lotnisko 40 minut przed odlotem. Okazało się, że odprawa została już zakończona. Na lotnisku znajdowało się biuro LOT-u. Krewny chciał przenieść bilet na inny dzień, ale powiedziano mu, że nic nie można zrobić; że trzeba wszystko załatwiać przez agenta podróży w Chicago, gdzie bilet został wykupiony. W Chicago była dopiero 5 rano. Czekali więc 5 godzin, aż agent pojawił się w biurze w Chicago.  - Bilet stracony - powiedział agent. Trzeba kupić drugi - już tylko w jedną stronę.

            LOT policzył za usługę 1000 dolarów.  Dodatkowo sprzedał jeszcze niewykorzystane miejsce w pierwszym samolocie. Rzecz jasna, wszystkie linie postępują podobnie. A jednak moja lojalność wobec LOT-u stopniała niemal do zera. Nikt z pracowników na lotnisku w Warszawie nie chciał pomóc 14-letniemu chłopcu w znalezieniu alternatywnego połączenia. Nikt nie zapytał, co zamierza zrobić; nikt niczego nie zaoferował. Zapłacił za bilet, a czy leci czy nie - kogo to obchodzi?

            I teraz porównuje tę historię z inną, która wydarzyła się kilka lat wcześniej. Leciałem do Warszawy liniami SAS z przesiadką w Kopenhadze. W pierwszą stronę lot przebiegł gładko, ale z powrotem podróż została przerwana awarią. Siedziałem już w samolocie do Chicago. Silniki włączone. Naraz kapitan ogłosił, że jest drobna awaria. Wkrótce okazało się, że jej usunięcie potrwa dłużej niż ogłaszano. Poproszono nas, abyśmy wyszli do poczekalni. Ludzie zaczęli szemrać. Wyjechały wózki z jedzeniem i napoje. To trochę osłodziło gorycz pasażerów. Po kilku minutach wyszedł kapitan i wychrząkał, że samolot nie wyleci. Teraz czekający już głośno wyrażali swoje niezadowolenie.

            Rozpoczęła się akcja ratowania wizerunku linii lotniczych. Na początek rozdano satelitarne telefony i każdy miał kilka minut, aby powiadomić rodzinę i przyjaciół w Chicago o zmianie planów. Ja również skorzystałem z tej możliwości, kierowany bardziej ciekawością niż potrzebą. Potem odebraliśmy z taśmy bagaże. Za drzwiami, tak jak powiedział kapitan, czekały już autobusy. Musieliśmy spędzić noc w Kopenhadze. Zakwaterowano nas w eleganckim hotelu. Jedzenie i wino podawano bez żadnych opłat. Na następny dzień poleciałem małym samolotem do Sztokholmu, gdzie zjadłem bezpłatne  śniadanie i stamtąd do Chicago.

             Gdzieś podczas przesiadki, może w samolocie czy w hotelu, pozostawiłem książkę, ale stratę wykryłem dopiero po kilku dniach. Wysłałem e-mail do linii SAS z pytaniem, czy może ktoś książkę znalazł. Wkrótce otrzymałem odpowiedź od sprzątającego samolot, że książki nie znaleziono, że liniom SAS jest z tego powodu bardzo przykro. Gdybym zostawił książkę w samolocie LOT-u, nie wpadłbym nawet na pomysł, aby wysyłać podobny e-mail. Prawdopodobnie nigdy bym nie otrzymał odpowiedzi.

zdjęcie:www.aerotravel.info
  Dariusz Wiśniewski/Radio Horyzonty      

Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep