Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Kapitalizm zawsze jest lepszy i sympatyczniejszy od rewolucji

Tuesday, August 20, 2013

-->
Rozne
  Zupełnie bez echa minęła kolejna rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Choć bez przesady. Na przykład gdański dodatek do “Gazety Wyborczej” z okazji rocznicy publikuje rozmowę z dwoma znanymi działaczami, można śmiało powiedzieć, bohaterami Sierpnia 1980 roku. Nazwiska pominę, bo chodzi raczej o zespół głoszonych poglądów, któż pamięta dzisiaj Andrzeja Kołodzieja na przykład? A szkoda, to zupłenie inna sprawa.
 


  Oczywiście w Komitecie Założycielskim Wolych Związków Zawodowych, nikt, ale to nikt, także Lech Wałęsa, kompletnie nie miał zielonego pojęcia o tym jak wygląda normalna ekonomia. Nie wynikało to wcale z umysłowego lenistwa, tylko z faktu, że nikt z tych ludzi nie miał co marzyć o otrzymaniu paszportu. Co za tym idzie nie mógł zobaczyć jak wygląda prawdziwa, wolna gospodarka. U nas w RMP było podobnie, choć czytaliśmy chicagowską szkołę ekonomiczną. Znaliśmy ją jednak bardzo pobieżnie i także tylko z książek, bo nawet pieczątki na wyjazd do Niemiec Wschodnich były marzeniem ściętej głowy. W końcu zaś różnica między ekonomią w NRD a prawdziwą gospodarka opartą na prawie wartości była taka jak między trabantem a mercedesem. Nawet więc jak się komuś udało i pojechał do enerdowa, to i tak guzik się dowiedział. Co najwyżej dobrą gorzałę przywiózł, ale tej nawet w gierkowskiej Polsce nie brakowało. I wcale znowu nie smakowała wiele gorzej od kapitalistycznej. Tak to był prawdziwy fenomen socjalistycznej ekonomii.
  Tak więc w trakcie Sierpnia 1980 roku byli w Stoczni znakomici doradcy polityczni, ale ani jednego doradcy ekonomicznego. Gdyż nikt się na tym nie znał, w opozycji żadnych ekonomistów nie było, przynajmniej w tamtym momencie. Byliśmy odcięci od świata, od informacji i wiedzy.


  Potem niektórzy trochę wyjeżdżali, ale nie na długo raczej. Działacze WZZ byli wspaniałymi ludźmi, chcieli dobrze, ale o tym jak wygląda normalny świat nie wiedzieli za wiele. Odnieśli wielki sukces, można powiedzieć, należą do tych, którzy wpłynęli na bieg historii. Powinni więc być szczęśliwymi ludźmi, bowiem ich Ojczyzna zyskała możliwość samodzielnego kształtowania swojego losu i obecnie przeżywa jeden z najlepszych okresów w swojej historii. Nie trzeba się szykować do żadnego powstania. Patriotyzm przestał polegać na czyszczeniu broni i udawaniu poszkodowanych przez historię, tylko na wymyśleniu czegoś sensownego, na przykład w biznesie. Moi amerykańscy przyjaciele są Polską zachwyceni, coraz cześciej spędzają tam wakacje.


  Niestety autorzy tego sukcesu mają aż nadto rozbudowany zmysł krytyczny, są, z tylko sobie wiadomych powodów na świat obrażeni. Dzisiaj, choć siwe włosy na karku, albo włosów w ogóle brak, coraz cześciej manifestują, że wybrali pozostanie na starość sfrustrowanymi, niezadowolonymi z życia wiecznymi rewolucjonistami. Fatalny to wybór, może choć na Lechię by poszli, frekwencję poprawili. Nic z tego, Przekonują nas, że świat jest pełen niesprawiedliwości, wyzysku, biedy i włoskich oraz hiszpańskich bezrobotnych. Ludzie budzą się do buntu, rewolucja dojrzewa. Kto wie, może jeszcze się do czegoś przydadzą? Dobry człowiek, dawny rewolucjonista tak opisuje ponurą, obecną rzeczywistość. “Skończy się przesileniem, chociaż trudno mi powiedzieć, jaką przybierze ono formę. Ale przesłanki do przesilenia już są. Ludzie są strasznie rozgoryczeni. Z kolei politycy są tak zadufani, że nie widzą, jak zakładają sobie pętlę na szyję, i bardzo się zdziwią, gdy zostaną siłą wysadzeni z siodełka. Polskim politykom wydaje się na przykład, że to, co dzieje się w krajach arabskich, ich nie dotyczy, bo to przecież zupełnie inna kultura. Mylą się, bo symptomy takich ruchów mamy już w Hiszpanii, w Paryżu. Granica jest bardzo cienka. W końcu i u nas dojdzie do radykalnej zmiany systemu politycznego. Skończy się finansowanie partii z publicznych pieniędzy, będą okręgi jednomandatowe, ograniczony immunitet parlamentarzystów. Ja nawet nie oceniam, czy to będą zmiany na lepsze, ale dokonają się, bo obecny system jest już do tego stopnia nie do zniesienia, że muszą pojawić się rozwiązania przeciwne do obecnych”.
 

A jak oceniają rzeczywistość? Do rzeczywistości dawni rewolucjoniości ustawieni są roszczeniowo. Dawny działacz WZZ stwierdza: Jednym z największych dramatów PRL był brak ciągłości majątkowej w rodzinie. Każde pokolenie musiało się dorabiać od zera. Teraz dzieci mogą już na coś liczyć, na jakieś mieszkanie po rodzicach choćby, bo na oszczędności to już rzadko. Ale wkurza mnie ta presja, że mamy siedzieć cicho, bo za komuny było gorzej. To jest gadka mojego pokolenia, pierwszej "Solidarności", okrągłego stołu. Być może przyjdzie nam czekać na zmiany aż naturalnie odejdzie pokolenie ludzi zniewolonych przez komunę. Bo przecież przez tę ćwierć wieku jakiś postęp cywilizacyjny i tak by się dokonał. Tymczasem nie dokonał się w taki sposób, jak marzyłem. Nie zapominajmy, że te wszystkie mieszkania, samochody, są na wieloletnie kredyty. Nasze życie sprowadza się do spłaty rat. No i są ogromne obszary biedy. Ludzie w starych butach przy kasie szukają drobnych. Robią zakupy w najtańszych sklepach, kupują najgorsze jedzenie. Kto tego nie widzi, jest ślepy. A politycy tego zupełnie nie widzą”.


  Trudno o większy manifest w stylu, a nam się należy. Przepraszam bardzo! Panie rewolucjonisto z WZZ, czy Pan myślisz, że w USA, kraju bogatszym, gdzie wielu młodym ludziom, rodzice może pomogą, ale nie za wiele, młodzi ludzie kupią sobie mieszkanie za gotówkę? Czy Panu upały padły na głowę? Ci ludzie też mają raty za mieszkanie, dom, samochód i jeszcze spłacają pożyczkę jaką wzięli na studia, bo tylko w waszej chorej ekonomii studia są za darmo opłacane przez państwo.
 

Często ci młodzi ludzie w Ameryce też kupują w tańszych sklepach, nie stać ich na zakupy u Vuittona. Prawda jest niestety taka, należy się wam tyle, ile sami sobie zarobicie. Możecie narzekać, że pensje niskie i w ogóle, ale czy tak naprawdę ta praca jest znacznie więcej warta? Opowiadanie o biedzie jest niczym innym jak pustą demagogią. Prawda jest bowiem prosta. Można straszyć rewolucją, buntem, koniecznością stworzenia nowego systemu. Niestety jak popatrzec na świat, to po prawdzie rozwijają się tylko kraje stosujące zasady liberalnej, kapitalistycznej gospodarki. Państwo może wkraczać tu i ówdzie, ale im mniej wkracza, tym ludziom żyje się lepiej. Jeżeli więc drogi rewolucjonisto, marzysz o tym, aby ludziom żyło się lepiej, aby łatwiej spłacało się raty za dom,czy mieszkanie, to zwróćcie ludziom woloność ekonomiczną, zlikwidujcie niepotrzbne regulacje.


  Jeżeli narzekacie, że Polski nie chcą rodzić dzieci, i nie ma kto pracować na emerytów, to po policja goni Wietnamczyków, którzy nielegalnie otworzyli bar z kanapkami. Dajcie im pracować na tych emerytów, skoro Wam się nie chce.
 

Zupełnie nie rozumiem tych dawnych rewolucjonistów. Ja wiem, że kapitalizm wymaga reform. Pewnie globalna gospodarka wymaga globalnych regulacji. OECD coś tam robi w sprawie podatków, ale to za mało. Prawda.Problem w tym, że nikt nie wymyślił systemu lepszego, dlatego narzekania dawnych rewolucjonistów traktuję jako takie opowiadania bajek na dobranoc. To dzięki nim tak nie lubiane i wyśmiewane “lemingi” mogą tworzyć pomyślność tego kraju, płacić podatki i spłacać raty. Szkoda, że dawnym bohaterom pozostało jedynie zbiorowe oddawanie się narzekaniu, co jest polską spcjalnością, aczkolwiek nic pozytywnego z tego nie wynika. Siłą Polski zawsze była otwartość i ciekawość świata. Dzisiaj drogi rewolucjonisto narzekając na kapitalizm nie potraficie nawet załatwić problemu kiboli i wygolonych na zero faszystów. Gdzieś uleciała Wasza odwaga, narzekając na polityków, że stali się częścią systemu, sami jesteście komformistami jeszcze większymi, skoro obojętnie patrzycie na tę zarazę.Chcecie lepszego świata, załatwcie chociaż ten jeden problem. Straszenie zaś rewolucją i wprowdzeniem rozwiązań przeciwnych do obecnych, może co najwyżej wywołać uśmiech na twarzy. Powodzenia. Jednak teraz rozwalać będziecie na własną odpowiedzalność. W odbudowie po rewolucji nikt wam nie pomoże, na żadną darmochę nie liczcie. Powodzenia w burzeniu.


  Andrzej Jarmakowski
  Foto: mur blox.pl
 

Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep