Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Jak łatwo rodzą się teorie spiskowe część 3 - ostatnia

Andrzej Jarmakowski|Thursday, July 18, 2013

-->
Rozne
 W poprzedniej części stwierdziliśmy, że prezydent Johnson przekonany był, że prezydenta Kennedy'ego zabito na polecenie Castro. Jak mówił swoim znajomym, Castro pierwszy pociągnął za cyngiel, gdyż Kennedy chciał go zabić. Jednocześnie pojawił się rosyjski zbieg Nosenko, który twierdził, że czytał w Moskwie teczkę Oswalda. Twierdził on, że KGB nie interesowała się Oswaldem. Rosjanie więc nic nie mieli wspólnego z zamachem. Oczywiście pod warunkiem, że Jurij Nosenko mówił prawdę. Okazało się, że Amerykanie długo w to nie chcieli uwierzyć.

 Najpierw zobaczmy jakie informacje znalazły się w tajnym raporcie Breckinridge'a. To na tej podstawie Johnson i Nixon pewni byli udziału Castro w zamachu. Chodziło oczywiście o ocenę angażowania gangsterów w spisek CIA.

  Zdaniem FBI, CIA nie dochowała należytej staranności w kontaktach z Ronaldo Cubelą czyli agentem AM/LASH w celu zachowania konspiracji. Już w październiku 1963 roku FBI posiadało informacje, że Castro może posiadać wiedzę o tych kontaktach. Informacji tych jednak nie przekazano CIA. Cubela nadal więc otrzymywał pieniądze oraz broń. Ten stan rzeczy utrzymywał się do czerwca 1965 roku. Wówczas to FBI ujawniło posiadane informacje. Kubański uchodźca Emilio del Valle będący dawnym przyjacielem Cubeli oraz Trafficante poinformował FBI, że gangster omawiał sprawę zamachu z kubańskim przywódcą 22 listopada 1963 roku. Del Valle został wkrótce zamordowany, zaś spraców nie wykryto. FBI podejrzewało, że morderstwo było dziełem ludzi Trafficante, ale nie potrafiło nic udowodnić. Lokalna policja w Miami także była bezradna.

  Z kolei misje CIA w Miami oraz Europie 23 czerwca 1965 roku otrzymały wiadomość, że cała grupa AM/LASH jest niebezpieczna i dalsze kontakty z nimi mogą być niebezpieczne. Podejrzewano także, że Trafficante pracuje dla wywiadu kubańskiego. Z kolei współpracownik Trafficante Johny Rossellini powiedział prokuratorowi Morganowi, że trzy osobowa grupa gangu Trafficante wysłana na Kubę celem zabicia Castro została przechwycona przez Kubańczyków i powróciła do USA, aby zabić prezydenta Kenendy'ego. Twórca raportu powiedział, że CIA i FBI wiedziały co jest celem operacji. CIA wierzyła jednak w twierdzenia innego uciekiniera z ZSSR Anatolija Golicyna. Twierdził on, że żadnen kraj bloku sowieckiego nie mógł samodzielnie podjąć tak ważnej decyzji bez wiedzy KGB. Sprwa zeznań Nosenki zyskiwała więc na aktualności.

  Ucieczka dla Nosenki okazała się katstrofą. CIA uwierzyła Golicynowi, że Nosenko jest nasłanym prowokatorem. Przez 1227 dni Nosenko trzymany był w niewielkiej ciemnej budzie w Colorado. Nie miał kontaktu ze światem zewnętrznym, nie dostawał gazet, ani nie oglądał telewizji. Strażnicy słuchali telewizji przez słuchawki, aby Nosenki niczego nie usłyszał. Z papieru Nosenko robił sobie szachy, ale mu je zabierano. Kiedy sprawa zaczynałą robić się głośna, o Nosenkę pytali politycy i dziennikarze, CIA rozwżałała podanie Nosence odpowiednią porcję narkotyków, aby stracił możliwość kontaktowania się ze światem. Rozważano umieszczenie go w zakładzie psychiatrycznym lub nawet zgładzenie go. Szef CIA Helms odrzucił wszystkie te sugestie.

  Golicyn, który wepchnął Nosenkę na kilka lat do ciemnej kozy to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii zimnej wojny. Warto jej poświęcić nieco czasu. Opowieść rozpoczęła się w styczniu 1962 roku, wówczas to rezydent KGB w Helsinkach wraz ze swoją siedmioletnią córką przeszedł do CIA. Twierdził, że ma ogromną ilość informacji o operacjach KGB na całym świecie. Chciał, aby uczynić go jednoosobową agencją kontrwywiadowczą, wyłapującą sowieckich szpiegów, nie wyłączając CIA. Przesłuchującym go poficerom powiedział, że kiedy pracował w Moskwie, kilka lat wcześniej widział dokumenty NATO. Twierdził, że sowiecki wtyczki systematycznie informowały Moskwę o wszystkich najbardziej tajnych decyzjach NATO, natychmiast gdy zostały podjętę. Docierały do Moskwy prawie bez opóźnienia czasowego.

  Początkowo oficerowie nie wierzyli, że sowiecka penetracja jest tak głęboka. Pokazano mu rozmaite dokumenty, do których dołączono część podrobionych. Golicyn potraktował test jako dziecinną zabawę. Bez najmniejszych problemów znalazł dokumenty podrobione. Pytany w jaki sposób tak szybko znalazł dokumenty podrobione powiedział – przecież mówiłem, czytałem je już w Moskwie. W ten sposób Golicyn stał się legendą szpigostwa. W ciagu najbliższych lat wyłapał tabuny szpiegów. Moskwa rzeczywiście miała z nim wielki problem. Okazało się jednak, że nie tylko potrafił pomóc. Golicyn wyrządził też gigantyczne szkody agencjom, którym miał pomagać.

  Urodził się w rodzienie ukraińskich chłopów. Kariera przebiegała bardzo typowo, można powiedzieć wręcz modelowo. Najpierw szkoła wojskowa, Komsomoł, szkoła artylerii i wojsk pancernych, członkostwo w partii komunistycznej, kontrwywiad wojskowy i rekrutacja do KGB, Wyższa Szkoła Wywiadu i na początek ważna placówka we Wiedniu. Potem pracował w dziale Anglo-Amerykańskim. Tam zapoznał się z wieloma dokumentamni NATO. Potem kierował placówką w Helsinkach. W pewien moźny wieczór pojawił się z siedmioletnią córką, oświadczając zdumionym Amerykanom, że chce uciec.

  Golicyn w tym momencie o tym nie wiedział, ale jego ucieczka dla CIA wcale nie stanowiła jakiegoś wielkiego zaskoczenia. Nawet spodzieawno się takiej jego decyzji. Nie wiedziano tylko kiedt to nastąpi. Kilka lat wcześniej z Wiednia uciekł inny oficer KGB Piotr Derabin. Podobnie jak wszyscy inni uciekinierzy, musiał on podać charakterystyki wszystkich znanych mu oficerów KGB z Wiednia, wskzując tych podatnych do ucieczki. Derabin wskazał Golicyna. Dlaczego? Miał wybujałe ambicje i często przełożonym działał na nerwy. Zgłosił plan reaogranizacji całego sowieckiego wywiadu, ale został on odrzucony. Derabin uważał, że prędzej, czy później urażone ambicje spowodują, że przejdzie on na drugą stronę. Zawsze pragną być w centrum ważnych wydarzeń.

  Golicyn ostatecznie doprowdził do odkrycia wielu szpiegów w Wielkiej Brytani. Zdemaskował ambasadora Kanady w Moskwie i wielu innych. Zdemaskowanie francuskiego szpiega Georgesa Paquesa posłużyło Leonowi Urlisowi do napisania powieści o tej akcji. Alfred Hitchock na tej podstawie wyreżyserował film 'Topaz”.

  Golicyn szybko jednak wypsztykał się ze swojej wiedzy. Po powrocie z Wielkiej Brytanii, Golicyn dostał się pod skrzydła legendarnego szefa kontrywiadu CIA Jamesa Angeltona. Golicyn zmanipulował Angeltona i ten wybitny Ametykanin zasłużony dla CIA stał się wielkim zwolennikiem Golicyna. Golicyn zaś, który nie miał już żadnej konkretnej wiedzy do sprzedania zaczynał snuć rozmaite fantastyczne teorie. Tak Golicyn przekonał Angeltona do istnienia wysoko postawionego mola w CIA o kryptonimie „Sasza”. Dlatego Golicyn przekonywał, że wydziale sowieckim CIA nie można ufać nikomu. Rozpoczęło się wielkie polowanie na „mola”. Przypominało to polowanie na czarownice. Dziesiątki ludzi zwolniło się z pracy, nie mogąc znieść koszmarnej atmosfery. Innych przenoszono z miejsca na miejsce. Działalność wydziału sowieckiego została w praktyce całkowicie sparaliżowana, przestała istnieć. W atmoferze szpiegomani najlepiej czują się prawdziwi szpiedzy, nic więc dziwnego, że żadnego mola nie złapano. Golicyn próbował się także zająć FBI, omal nie zdekonspirował kilku ważnych agentów. Hoover generalnie nie wpuścił Golicyna na teren FBI.

  Golicyn przekonał jednak Angeltona, że Jurij Nosenko jest wtczką KGB. Dlatego bezprawnie w koszmarnych warunkach uwięziono go na ponad trzy lata.

  Koszmarny wpływ Golicyna skończył się w 1974 roku, kiedy to Angelton został zwolniony z pracy. Rosyjski paranoik nie mógł rzecz jasna znieść bezczynności. Miał nadal zwolenników w wywiadzie brytyjskim i amerykańskim. Golicyn zaczął pisać książkę. W sumie liczyła ona ponoć milion słów i była zapisem bełkotu, wywracającym całe zachodnie widzenie świata. Wszystko co się działo na świecie zostało wymyślone w Moskwie, tam zaplanowane i zatwierdzone.

  Przyjaciele z USA i Wielkiej Brytani chcieli wydać tę ksiażkę, jednak Golicyn żądał, aby pisarz pracujacy nad jego notatkami nosił jego rekopisy przykute do lewej ręki. Nikt nie podjął się tej pracy. Potem z rękopisu wykrojono książkę pod tytułem: „New Lies for Old”. Wydano ją na zasadach komercyjnych, ale przeszła ona zupełnie bez echa. Potem słuch po Golicynie zaginął po obu stronach Atlantyku. Jego zwolennicy zostali emerytami, albo umarli. Golicyn przypomniał ponownie o sobie w roku 1990, tuż po upadku komunizmu. Golicy ogłosił kilkanaście swoich przepowiedni, dowodził, że upadek komunizmu w Europie Wschodniej to w rzeczywistości fragment długofalowej operacji dezinformacyjnej. Tym razem nikt na to już nie zwrócił uwagi, choć oczywiście Golicyn ma do dzisiaj swoich zwolenników, wśród miłośników rozmaitych spiskowych teorii dziejów. Jeżeli spotkacie gdzieś zwolenników takich teorii, usłyszycie jak to KGB zaplanowało upadek komunizmu to pamiętajcie o paranoiku, który to wymyślił. Do historii Golicyn przeszedł jako prawdziwy siewca burz. W sam raz jak na syna rolnika. Dla Zachodu jak każdy tego typu paranoik, zrobił sporo dobrego i wiele złego. Czego więcej? Pozostało po nim wielu zdekonspirowanych komunistycznych szpiegów oraz mnóstwo zapomnianych dzisiaj spiskowych teorii, złamanych karier i wielu ludzi z pretensjami. Kiedy USA zaczęły dążyć do poprawy stosunków z komunistycznymi Chinami. Golicyn dowodził, że rzekome sprzeczności między Chinami a ZSSR są posunięciami dezinformującymi. Zorganizowł nawet specjalną konferencję, ale jak w przypadku książki nikt nie zwrócił na nią uwagi.

  Ostatecznie Jurij Nosenko w listopadzie 1967 roku został przewieziony do luksusowego apartamentu w okolicy Waszyngtonu. Został konsultatntem CIA, zapłacono mu za areszt całkiem ładne odszkodowanie. Postanowiono publicznie nie informować o sprawie. Nie było się czym chwalić. Jednak został uznany za autentycznego dezertera, człowieka dobrej woli. Pełny dostęp do niego miało także FBI.

  Angelton wyrzucony został z CIA za prowadzenie nielegalnych operacji na terenie USA. Między innymi wywiad Izraela zdobył w USA sporo materiału rozczepialnego do produkcji broni jądrowej.

  Dzisiaj nie możemy ze stuprocentową pewnością powiedzieć, czy Castro znał plany zamachów na jego osobę. CIA jednak planowała takie akcje. Nigdy jednak nie weszły one w stadium ostatecznej realizacji. CIA już nigdy potem nie korzystała z uług tak podejrzanych typów. To, co po latach znalazło się w tak zwanej brudnej szafie stanowiło też lekcję dla najważniejszej agencji wywiadowczej Wolnego Świata. Nie można łączyć filmowej rzeczywistości z realnym życiem.

  Poszukiwanie spisków po zamordowaniu prezydenta legło u podstaw działań związanych z aferą Watergate.

  Zabójstwo prezydenta Kennedy'ego stało się wydarzeniem, które zapładniało niespokojne duchy, jakby samo prosiło się, aby tworzyć rozmaite fantastyczne teorie. Tworzyli je zwykli ludzie, potrzebujacy prostego wytłumaczenia. Jak również wybitni artyści jak Olivier Stone. Tworzywa do tworzenia spiskowych teorii dostarczali w końcu sami szpiedzy jak Golicyn, czy Angelton. Udział gangsterów w planach zabicia Castro miało jeszcze jedno fatalne następstwo. Dwie ważne agencje FBI i CIA praktycznie zawiesiły jakiekolwiek kontakty. Dopiero śmierć Hoovera zmieniła tę sytuację. Jednak na kilka lat brak wymiany informacji ułatwił wywiadowi ZSSR penetrację w USA.

  A może te wszystkie opisane tu problemy, szalone, czasem wręcz operetkowe pomysły mogą być postrzegane jako przejaw naszej narodowej siły? To właśnie u progu jedynego w swoim rodzaju amerykańskiego charakteru leży pragmatyzm, bardziej idealistyczny niż się zazwyczaj sądzi. Dlatego potrafiliśmy rozwiązać te problemy. Trzeba także pamietać o tysiącach dzielnych amerykańskich dziewczętach i chłopcach, którzy poświęcili swój czas, a często i życie w wojnie z terroryzmem. To pragmatyzm i umiłowanie wolności były podstawą ich działania. Ameryka wiele zawdzięcza tym dzielnym ludziom i o tym nie można zapomnieć. Należy im się nasze ciepłe słowo i podziękowanie, tak samo jak podziękowanie należy się wszystkim ludziom obu agencji oraz innych dbających o nasze bezpieczeństwo. Ameryka pozostaje wolnym krajem dzięki Waszamu idealizmowi i pragmatyzmowi oraz umiejętności wyciągania wniosków z historii, która jak zawsze pozostaje „nauczycielką życia”

    Andrzej Jarmakowski   Foto: www.thefamouspeople.com    

Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep