Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Jak łatwo rodzą się teorie spiskowe część 2

Andrzej Jarmakowski|Monday, July 15, 2013

-->
Rozne
 Próby organizacji zamachu na Castro z wykorzystaniem mafii były taką poezją wywiadu, która obrosła legendami. Kennedy rozmawiając z Flemingiem, pragnął rzeczywistość scenariusza filmowego, przenieść do realnego życia. Czy można się temu dziwić? Przecież w tamtym czasie każdy prezydent, nie tylko w USA pragnął mieć swojego prawdziwego Bonda. To taki moment, kiedy sztuka łączyła się z życiem. Żywe były jeszcze wspomnienia z czasów II wojny. Pragnienie posiadania James Bonda na swój własny użytek łatwo uzasadnić.

 Wykorzystał to Olivier Stone w swoim filmie o zamachu na prezydenta Kennedy'ego, tworząc spiskową teorię, iż za zamachem stał przemysłowy sektor zbrojeniowy zainteresowany zwiększeniem amerykańskiego udziału w wojnie wietnamskiej no i rzecz jasna CIA. W filmie jednak Stone wyklucza udział Rosjan w zamachu. Prokurator Garrison prowadzący dochodzenie w Nowym Orleanie dokonuje w tym względzie błyskotliwej intelektualnie analizy posiadanych informacji. Choć być może zamachowi na prezydenta Kennedy'ego można było zapobiec, gdyby CIA i FBI wymieniły się ze sobą wszystkimi posiadanymi informacjami. Tak się jednak nie stało.

  Obie agencje FBI i CIA od czasu do czasy wymieniały informacje o Oswaldzie. Już 2 listopada 1957 roku w dokumentacji CIA znalazła się notatka, iż Mr. Papich (oficer łącznikowy między FBI i CIA – przyp autora) chciałby wiedzieć wszystko co wiemy o żołnierzu piechoty morskiej, który ostatnio zdezerterował do ZSRR.. Od czerwca 1962 roku, kiedy powrócił on do USA z żoną Rosjanką, FBI okresowo obserwowała Oswalda.

  W 1963 roku do CIA trafiły procastrowskie broszury Oswalda, jakie ten rozdawał w Nowym Orleanie. Oswald jako obywatel USA podlegał jurysdykcji FBI, więc CIA poprzestała na włączeniu broszur do teczki Oswalda. Nic więcej zresztą nie mogła uczynić. Sytuacja ulgła zmianie kiedy Oswald wyjechał do Meksyku. Co prawda CIA potrzebowała zgody FBI na jego obserwaję, ale informowała, że wiadomości zdobyto przypadkowo, choć, nie zaprzeczano, że Oswald ich interesuje.

  10 października 1963 roku Agencja informowała FBI: „1 października 1963 roku otrzymaliśmy z wiarygodnego źródła informację, że Amerykanin płci męskiej, przedstawiający się jako Lee Oswald skontaktował się z ambasadą radziecką w Meksyku, chcąc się dowiedzieć, czy ambasada otrzymała wiadomości dotyczące telegramu jaki wysłany został do Waszyngtonu. Amerykanin liczy około 25 lat, jest atletycznej budowy, ma około 190 centymentów wzrostu i cofnietą linię włosów.

  Sadzimy, iż opisany wyżej Oswald jest Lee Henry'm (pisownia oryginalna) Oswaldem urodonym 5 października 1939 roku w Nowym Orleanie (Luizjana), byłym żołnierzem piechoty morskiej USA, który zdezerterował do Związku Radzieckiego w październiku 1959 roku i następnie za pośrednictwem Ambasady Stanów Zjednoczonych zorganizował swój powrót do USA z żoną urodzoną w Rosji i wspólnym dzieckiem. Informacja ta przekazana została waszemu przedstawicielowi w Meksyku. Dalsze informacje na ten temat będą przekazywane do was”.

  Dzsiaj wiemy, że niestety tak się nie stało. Na dzień przed przekazaniem tej informacji do FBI do centrali CIA wysłano meldunek, że Oswald może być bardziej niebepieczny niż sądzono. Informowano, iż 22 września mówiący łamanym językiem rosyjskim Lee Oswald odwiedził ambasadę radziecką i rozmawiał z konsulem Walerijem Kostikowem. Informację tę uzyskano dzięki podsłuchowi telefonicznemu oraz ze źródła osobowego w ambasadzie.

  Z innych dokumentów CIA dowiadujemy się, że Kotikow podejrzewany był przez CIA, iż jest kadrowym oficerem KGB tak zwanej 'Trzynastki” czyli Wydziału zajmującego się likwidacją oraz zamachami. 23 października jeden z pracowników CIA podległych Angeltonowi (szef kontrwywiadu CIA) powiedział Papichowi o tym spotkaniu. FBI powinna więc o tym wiedzieć. Jednak nie powiedziano FBI, że CIA podejrzewa, że Kostikow zajmuje się zamachami. Nie miała zresztą żadnych dowodów na potwierdzenie tej tezy. FBI jednak nie przekazała tej informacji niżej. W ten sposób nieświadomy niebezpieńczestwa pozostał James Hosty, agent FBI zajmujący się Oswaldem w Dallas. Hosty potem był bardzo rozgoryczony faktem, że nikt go nie poinformował o spotkaniu Oswalda z Kostikowem. Trzeba pamiętać, że CIA też miała swoje powody, aby nie informować o swoich podejrzeniach o Kostikowie. Nie chciała narażać na niebezpieczeństwo swojego osobowego źródła w ambasadzie ZSRR w Meksyku.

  To zaniedbanie być może kosztowało życie prezydenta powiedział potem Clarence Kelly, następca Hoovera na stanowisku szefa FBI. Gdyby FBI wiedziała wszystko o Kostikowie, pewnie na przykład wezwałaby Oswalda na przesłuchanie w dniu wizyty prezydenta w Dallas lub zajęła się nim w inny sposób. Nie ulega wątpliości, że problemy na linii CIA -FBI przyczyniły się do tragedii w Dallas. FBI sądziła, ze wraz z odejściem Harveya zakończyły się próby organizacji zamachu na Castro. Jak wiemy tak nie było. CIA nie chciała ujawnić prawdy. W sumie doprowadziło to do zerwania kontaktów między FBI i CIA. W międzyagencyjnych stosunkach nastąpiło załamanie.

  Na razie jednak obie agencje leczyły rany po udanym zamachu na prezydenta. Oczywiście natychmiast pojawiły się dziesiętki teorii spiskowych. Nikt jednak nie potrafił powiedzieć jakie korzyści miliby osiagnąć Rosjanie wykorzystując Oswalda do organizacji zamachu na prezydenta USA. Tymczasem w kilka tygodni później rozegrały się wydarzenia mające ogromne znaczenie. 23 stycznia 1964 roku w Genewie panowała chłodna pogoda. Padał lekki deszczyk. Niektórzy udawali się do kina gdzie leciał akurat film „Dr Stranglove”. Wśród osób udających się do kina znajdował się Rosjanin, który szedł na umówione spotkanie z agentem CIA. Kilka godzin później Rosjanin siedział już na tylnim siedzeniu samochodu i był przebrany w mundur oficera armii USA. Paląc cygara jechali przez Alpy do Nimiec.

  Uciekinier nazywał się Nosenko i był wysokim oficerem KGB. Jego przesłuchanie okazało się szczególnie ważne dla wyjaśnienia sprawy Oswalda, choć w tym momencie nikt o tym nie wiedział. Nosenko zeznał, że widział w Moskwie i czytał teczkę Oswalda. KGB nie zamierzało werbować Oswalda, ani jego żony. Nie traktowano go poważnie, uważano za psychicznie niezrownóważonego. KGB cieszyła się, kiedy Oswald postanowił wyjechać z Kraju Rad. Więcej się nim nie interesowano. Problem polegał na tym, czy Nosenko mówił prawdę? Z Nosenką związny był jeden z największych skandali w amerkańskich służbach wywiadowczych. Człowiekowi temu wyrządzono ogromną krzwdę, czemu poświęciemy część 3. Na razie prowadzono dochodzenie w sprawie śmierci prezydenta Kennedy'ego. Działała Komisja Warrena. CIA dbała o to, aby nie wyszły na jaw powiązania CIA z gangsterami, którzy mieli zabić Castro. Śledztwo od początku miało polityczny charakter. Hoover, który nie lubił braci, ale nie chciał im szkodzić po śmierci Johna. Szanował tragedię i żałobę w rodzinie, wszak był przyzwoitym człowiekiem. Nie chciał, aby wyszedł na jaw romas z Marylin Monroe i inne wyskoki prezydenta. Prowadzący dochodzenie od początku zachowywali się dziwnie, ukrywając niektóre fakty. Od początku chciano ukryć ewentualny udział komunistów. USA nie chciały globalnej apokalipsy z tego powodu. W sumie jednak wszyscy ulegali paranoi.

  23 listoapada w rok po zabójstwie w CIA wybuchła panika, kiedy nadeszła wiadomość, że władze meksykańskie zamierzają zresztować Sylvię Duran, pracownicę konsulatu kubańskiego. Duran była kochanką Oswalda i mogła mu pomagać załatwić wizę kubańską, której nie dostał. W CIA obawiano się, że przesłuchanie jej naprowadzi na kontakty z gangsterami, albo wskaże na elementy dowodzące kubańskiego udziału w zamachu. Ostrzegano przed końcem świata jaki może z tego powodu nastąpić.

  FBI też działało. Z dokumentacji Hosty'ego, agenta FBI w Dallas zginłęły depesze dotyczące Kostikowa. Bez tych dokumentów jego zeznania przed komisją Warrena były bezwartościowe. Kiedy prezydent Johnson dowiedział się o próbach wykorzystania mafii do zabójstwa Castro i możliwym odkryciu spisku w Havanie, uznał, że ryzyko konfrontacji z ZSRR jest zbyt duże, dlatego komisja Warrena miała ukryć tropy związane z komunistami. Johnson przekonany był, że Castro mógł chcieć dokonać zemsty na prezydencie USA za pododejmowanie prób zgładzenia go. Dodatkowo Johnson wiedział, że po kryzysie rakietowym realacje Castro z Moskwą uległy ochłodzeniu. Castro wściekły był na Chruszczowa za to, że ustąpił Amerykanom. Mówił, że Chruszczow „zesrał się w gacie ze strachu”. Castro wyrzucił z Havany rosyjskich doradców i odgrażał się, że sam poradzi sobie z Amerykanami. Kiedy prezydent Johnson czytał takie raporty mógł sądzić, iż udział Castro w zamachu był prawdopodobny. Czy o podejrzeniach tych można powiedzieć Amerykanom? To zupełnie inna sprawa.

  Ponadto historia nie stała w miejscu. FBI i CIA zerwała wszelkie kontakty. Jednocześnie w USA nasilały się protesty antywojenne związane z wojną wietnamską. Trwała walka o prawa obywatelskie ludności kolorowej. W USA wiele się działo. FBI zorganizowało program obserwacji radykałów o kryptonimie COINTELPRO. CIA miała obserwować radykałów poza granicami USA. Prezydent Johnson zaś doszedł do wniosku, że za demontracjami i organizacjami radykałów stoją obce siły. Czy protesty finansują Rosjanie? Kontrwywiad CIA opierający się na informacjach paranoika Golicyna twierdził, że tak. Jednak Angetlon zajmujący się w CIA kontrwywiadem nie potrafił podać żadnych dowodów. FBI też nie była lepsza. Nie posiadała zresztą wyspecjalizowanych komórek do zajmowania się grupami politycznymi. Wiele zebranych informacji było bezużytecznych. Nic konkretnego z nich nie wynikało.

  Hovver poczuł się pewniejszy siebie kiedy prezydentem USA został Richard Nixon. Wówczas szef FBI mógł liczyć na poparcie swojego dawnego przyjaciele w staraniach, aby zostać szfem policji politycznej. Nixon, poodobnie jak Johnson przekonany był, że wszelkie ruchy walczące o prawa obywatelskie, czy tak zwane antywojenne inspirowane są przez kraje komunistyczne. Prezydent już w kilka dni po objęciu urzędu domagał się intensyfikacji działań przez CIA i FBI. FBI obiecało prezydentowi dostraczyć lepszych informacji niż CIA. Jednak nie potrafiło tego uczynić, mimo otwarcia wcześniej zamkniętych biur poza granicami USA.

  Długo można pisać o programie „CHAOS” infiltrowania radykałów. Często powstawały całkiem ciekawe opracowania na temat hippisów, zamiłowania do noszenia długich włosów, czy zalet używania LSD oraz wpływów muzyki na ruchy kontestatorów. Konkretów ciagle nie było. Prezydent Nixon nie mogąc doprosić się konkretów od CIA i FBI, nie mógł także dostać niektórych dokumentów dotyczących zabójstwa Kennedy'ego postanowił działać na własną rękę. Tak Biały Dom utworzył włąsną grupę śledzczą SIU – Special Investigating Unit kierowaną przez Echrlichmana. Grupa do historii przeszła jako „hydraulicy”. Miała zajmować się sprawami, którymi nie chciał zajmować się Hoover. Nixon uważał, że Hoover zbyt ceregieli się, jeżeli chodzi o tajne podsłuchy. Dlatego radykałowie mogą działać bezkarnie.Nie możemy bowiem złapać ich na gorącym uczynku jak odbierają pieniadze od swoich sponsorów.

  3 maja 1972 roku Howard Hunt, członek grupy „hydraulików” rozmawiał ze swoim kubańskim informatorem. „Mamy informacje, wtrącił Hunt, że Castro przekazuje demokratom pieniądze. Chcemy sfotografować listę ofiarodawców, którą demokraci mają obowiązek posiadać. Gdy już ją będziemy mieli , stwierdzimy, czy przekazujący czynią to z własnej woli, czy też służą za pośrednika dla Castro lub Hanoi.

  Jechali dalej rozważając kto z działaczy antywojennych w kraju może mieć związki z zagranicznymi komunistami. Szukali powiązań, których skłócone ze sobą FBI i CIA usiłowały odkryć od 1967. Właśnie ten brak efektu doprowadził do powstania grupy „hudraulików” i przyczynił się do największego skandalu politycznego w historii USA.

  Cała afera na dobrą sprawę rozpoczęłą się w momencie kiedy Nixon po objęciu urzędu polecił doadcy Białego Domu Johnowi Erlichmanowi zdobyć wszystkie materiały na temat udziału mafii w przygotowywanych przez CIA zamachu na Castro. CIA nie spieszyła się jednak z przekazaniem dokumentów. Erlichman twierdził, że musi to być prawdziwy dynamit. Po rozmowie Nixona z dyrektorem CIA, Helmsem prezydent zaprzestał poszukiwania dokumentu. Jednak Nixon nadal był przekonany, że Catro może finansować McGoverna, który otrzymał już nominację Partii Demokratycznej. Tak zrodził się plan włamania się do siedziby Partii Demokratycznej i zdobycia listy donatorów. Pech chciał, że włamywaczy nakryto i zostali oni zatrzmani przez policję. Zatrzymani milczeli jak zaklęci, nie poprosili nawet o adwokatów. Dla stołecznych policjantów oczywistym było, że niczego nie powiedzą.

  Biały Dom z prezydentem początkowo usiłowali zwalić winę na CIA. Wszak wszyscy „hydraulicy” byli byłymi pracownikami agencji. Śledztwa jednak, także dzięki przeciekom z FBI, nie udało się zamieść pod dywan i ostatecznie Nixon po ujawnieniu taśm z rozmowami w Gabinecie Owalnym Białego Domu podał się do dymisji.

  Politycy zaś ciągle nie mieli dostępu do raportu Inspektora Generalnego omawiającego rozmowy CIA z gangsterami w sprawie zabicia Castro. Na szczytach władzy w USA przez wiele lat panowało jednak przekonanie, że to Castro może stać za zabójstwem Kennedy'ego.

  Nic dziwnego, że w takiej sytuacji coraz bardziej fantastyczne teorie spiskowe powstawały jedna po drugiej. Do dzisiaj mają one swoich zwolenników.W końcu CIA skapitulowała i odtajniła wszystkie dokumenty z tak zwanej brudnej szafy. Praktycznie rozmowy z gangsterami nigdy nie wyszły poza luźne plany. Jedynie FitzGerald ze swoim wysmarowanym śmiertelnymi zarazkami strojem nurka bliski był wykonania zadania. Zabrakło odrobiny szczęścia.

  Jak to wyglądało od strony Castro dowiemy się pewnie po jego śmierci i po ostatecznym upadku komunizmu w tym kraju. Wąpię jednak, aby potwierdzenie zyskały jakieś fantastyczne teorie. Rozmowy z mafią stanowiły taką poezję wywiadu, nawiązanie do czasów Fleminga i generała „Dzikiego Billa” Donovana.

  Pozostała nam jeszcze sprawa Nosenki. Nie możemy jej pominać, gdyż wiąże się ona z pewnym paranoikiem z KGB, którego miłośnicy spiskowych teorii uczynili współczesnym Nostrodamusem. Będzie to znakomity przykład tego jak zaślepienie prowadzi do tworzenia zupełnie fałszywego obrazu przeszłości.

  Andrzej Jarmakowski  

  www.nndb.com    

Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep