Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Egipcjanie nie oddadzą kraju religijnym radykałom

JA|Friday, August 16, 2013

-->
Rozne
  W całym Egipcie trwa dzień gniewu ogłoszony przez Bractwo Muzułmańskie, choć manifestacje ogranizowane trwają w wielu miejscach kraju, sytacja nie wymknęła się spod kontroli, choć są zabici i ranni.Policja w wielu miejscach używa ostej amunicji. Manifestacje Bractwa są jednak mniejsze niż spodziewano się wczoraj, czyli w czwartek, kiedy do nich wzywano. Widać jednak, że w Kairze, Aleksandrii i innych dużych miastach armia i policja mają poparcie społeczeństwa. Przeciwnicy islamizacji kraju organizują patrole sąsiedzkie broniące dzielnic przed napaściami ze strony Bractwa Muzułmańskiego. Członkowie Bractwa atakują bowiem wszystkich nie podzielających ich poglądów. Spalowno wiele świątyń należących do koptyjskich chrześcijan.

  Amerykanie wezwali swoich obywateli do wyjazdu z Egiptu. Także polski MSZ i inne państwa Unii odradzają wyjazdy do Egiptu.


  Wrzawa zaczęła się, kiedy armia poparła wielomilionowe manifestacje Egpcjan przeciwko prezydentowi Mursiemu. Miliony Egipcjan protestowało, gdyż Mursi i popierające go Bractwo złamało umowę z siłami demokratycznymi zawartą w czasie walki z prezydentem Mubarakiem. Bractwo było częścią szerokiej koalicji, która doprowadziła do upadku Mubaraka. Jednak kiedy popierany przez Bractwo Mursi został prezydentem Egiptu rozpoczęto proces islamizacji kraju. Mursi odsunął wszystkich inaczej myślących, praktycznie zawiesił obowiązywanie demokracji, zerwał umowę z ruchem demokratycznym. Egipt miał się stawać takim zacofanym, średniowiecznym Afganistanem. Dlatego miliony Egipcjan protestowały. Armia poparła te protesty i tak jesteśmy w miejscu gdzie jesteśmy.


  Wygląda na to że Egiptowi nie grozi wojna domowa i sytuacja zostanie opanowana, choć przy użyciu radykalnych metod.

  Ostro reaguje Turcja, wucofała z Egiptu swojego ambasadora, ale to nic dziwnego, gdyż premier Erdogan sam prowadzi pełzającą izlamizację Turcji.
 

Bractwo Muzułmańskie jest organizacją o długiej i ponurej historii. W czasie II wojny światowej Bractwo sprzymierzyło się w Adolfem Hitlerem. Potem po zawarciu pokoju w Camp David Bractwo zamordowało prezydenta Sadata. Bez wsparcia Bractwa nie byłoby Al-Kaidy i zamachów z 11 września. W istocie Brctwo Muzułmańskie jest organizacją terrorystyczną, dążącą do stworzenia światowego kalifatu. Bractwo nie ukrywa, że pragnie zaprowadzenia prawa szariatu na całym świecie. W USA osobom związanym z Bractwem udało opanować wiele meczetów, stąd często Bractwo wskazywane jest na kolejnego, poważnego przeciwnika dla USA.


  Wielu Egipcjan ma pretencje do USA za wspieranie Mursiego. Uważają także, że zachodnie media fałszywie informują o sytuacji w ich kraju. Tutaj nie chodzi o walkę z demokracją, tylko o jej obronę i przeciwstawienie się islamizacji kraju. Zachodowi zarzucają głupotę i krótkowzroczność oraz hipokryzję.


  JA
  Foto:  ironicsurrealism.com
 

Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep