Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Amerykańska historia panoramy GOLGOTA Jana Styki (2)

Ilość komentarzy: 4 Andrzej M. Trzos | Saturday, December 8, 2012
Amerykańska historia panoramy GOLGOTA Jana Styki (2)
Jan Styka zawsze był dumny ze swoich potomków, bowiem obaj przejęli talent malarski po nim: Tadusz jako portrecista, zaś Adam w dzidzinie pejzażu. Ale to Tadeusz był szczególnie hołubiony przez ojca, który uważał, że jego Tadzio urodził się z pędzlem w ręku. Rzeczywiście Tadeusz Styka, od dziecka przebywający w lwowskim, a nastepnie paryskim środowisku malarzy i pilnie uczący się sztuki malarskiej, szybko okazał się wybitnie zdolnym portrecistą, zyskując wielkie uznanie i... rzesze równie wybitnych osób chętnych do sportretowania przez niego.

„Cichy”, trzymaj się! Czekamy w Sopocie z bourbonem i cygarami

Ilość komentarzy: 3 Dariusz Wisniewski | Friday, April 6, 2012
1 lipca 2011 roku mój przyjaciel, Tomasz Cichocki „Cichy”, wypłynął z Brestu (Francja) w rejs dookoła świata bez zawijania do portów. - „Mogę zawieść tylko ja” – powiedział niemal rok temu Tomek. Wtedy jeszcze nie wiedział, że jego słowa zostaną poddane wielkiej próbie.

Sierpniowe noce, czyli coś o czarownicach i wspomnienia czasów wielkiej inkwizycji

Ilość komentarzy: 10 Ewa Michałowska - Walkiewicz | Monday, August 15, 2011
 W sierpniowe noce warto jest się zastanowić nad naszą historią, która nie zawsze miała chlubne i złote karty. Czasy szalejącej inkwizycji zabrały ze sobą niejedno młode życie, które niewinnie gasło na płonących stosach. Warto jest zatem przypomnieć sobie kilka szczegółów z tamtych lat.

Noc kupały. Staropogańskie obrzędy

Ilość komentarzy: 2 Ewa Michałowska - Wałkiewicz | Friday, June 24, 2011
Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub Nocą Świętojańską, albo też Sobótką, odnosi się do nazwy słowiańskiego święta pogańskiego związanego z letnim przesileniem Słońca, które obchodzone jest w najkrótszą noc w roku. Obchody tego święta przypadały więc w nocy z 23 na 24 czerwca. Przeprowadzane podczas tego święta wróżby i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.

Księciu Harry'emu "w najbliższym czasie" nie w głowie ożenek

Skomentuj WA - PAP | Saturday, June 11, 2011
Brytyjski książę Harry nie zamierza iść w ślady swojego starszego brata, Williama. Jeden z najbardziej pożądanych kawalerów świata nie planuje w najbliższym czasie stawać na ślubnym kobiercu.

Zwyczaj glinianych garnków. W poszukiwaniu szczęścia

Ilość komentarzy: 2 Ewa Michałowska - Wałkiewicz | Wednesday, May 18, 2011
Od dawien dawna na ziemiach polskich obowiązywał zwyczaj zakopywania żywności dla bogów podziemia. Żywność tę zakopywano w specjalnie do tego przeznaczonych glinianych garnkach, przewiązanych czerwoną kokardką. Bogowie podziemia nosili nazwę Tomioków, a składano im sute pokarmy w maju, aby ich udobruchać przed okresem żniw.

Podwodny świat Morza Czerwonego

Ilość komentarzy: 5 Jola Plesiewicz | Mirosław Rodziewicz | Tuesday, January 25, 2011
Morze Czerwone – jedno z najcieplejszych i najbardziej zasolonych mórz świata. Niewielka cyrkulacja wody pomiędzy Morzem Czerwonym a Oceanem Indyjskim, duże parowanie oraz fakt, że do morza nie wpływają żadne rzeki to główne czynniki mające zasadniczy wpływ na wyjątkowo wysokie zasolenie, wahające się od 37 do 42 promila. Właśnie z powodu tak dużego zasolenia i silnego nasłonecznienia wody Morza Czerwonego mają nadzwyczajną przejrzystość sięgającą 40 - 50 metrów, a poniżej poziomu 30 metrów nawet do siedemdziesięciu.  

Licencja na zabijanie

Ilość komentarzy: 4 Andrzej Dąbrowski | Thursday, January 13, 2011
Ostatnie decyzje o podwyższeniu dozwolonych prędkości na polskich drogach są nie do przyjęcia. W polskich warunkach drogowych i przy polskiej "kulturze jazdy" budzą przerażenie i wraz z niskimi mandatami dają licencję na zabijanie...

Narodziny Chrystusa Króla w Polsce. Aby tradycji stało się zadość

Ilość komentarzy: 1 Ewa Michałowska-Walkiewicz | Saturday, December 18, 2010
Od dawnych lat do najpiękniejszych świąt chrześcijańskich należało Boże Narodzenie. Kochali je wszyscy ludzie, bez względu na wiek, pochodzenie i wykształcenie.

Święto Mikołajkowe. Na 6 grudnia

Skomentuj Ewa Michałowska - Walkiewicz | Sunday, December 5, 2010
Święto Mikołajkowe od zawsze należało do ulubionych imprez obchodzonych na ziemiach polskich. Nawet w czasach zaborów tego dnia wszyscy sprawiali sobie prezenty, aby tym sposobem wyrazić swą sympatię wobec osoby obdarowywanej.

Chlubna data 29 listopada 1830 roku: Powstanie Listopadowe

Skomentuj Ewa Michałowska - Walkiewicz | Saturday, November 27, 2010
Powstanie Listopadowe to polski zryw narodowy, ukierunkowany przeciwko Rosji, naszemu ówczesnemu zaborcy. Wybuchło ono w dniu 29 listopada 1830 roku jako próba naszego wyzwolenia. Główną przyczyną wybuchu Powstania Listopadowego było nie przestrzeganie przez dygnitarzy rosyjskich postanowień konstytucji zawartej w 1815 roku. Car Aleksander I zniósł w Królestwie Polskim wolność prasy i wprowadził tak zwaną cenzurę prewencyjną. Na domiar złego na specjalny ukaz cara zawieszono wolność wszelkich większych zgromadzeń i zakazano działalności polskiej masonerii. Namiestnik cara na ziemiach polskich, Mikołaj Nowosilcow, rozpoczął prześladowanie członków patriotycznych towarzystw Filomatów i Filaretów, co spowodowało, że wielu z nich zostało uwięzionych w murach Cytadeli Warszawskiej i Twierdzy Szlisemburskiej.

Na grubego zwierza. Urok staropolskich polowań

Ilość komentarzy: 1 Ewa Michałowska - Wałkiewicz | Monday, November 8, 2010
Polowania od lat należały do wielkich wypraw organizowanych w głąb leśnych chaszczy, w których brali udzial bogaci szlachcice traktujący łowy na grubego zwierza jako jedną z form rozrywki. Do zabawniejszych należały łowy w Puszczy Kozienickiej, podczas których hrabia Drohojowski, zgubił rodzinną fuzję. Podobno miało to miejsce, gdy swój afekt wyznawał baronowej Hojman z Radomia.

Zwyczaje dawniej i dziś: Andrzejki i Dziady

Ilość komentarzy: 3 Ewa Michałowska - Wałkiewicz | Saturday, October 30, 2010
Szczególne traktowanie dnia świętego Andrzeja, bierze swój początek z ludowej tradycji. Jako główny obrzęd wróżebny, lano wosk i wypatrywano lepszego losu w spoglądaniu w gwiazdy. Czynili to zawsze magowie, z których jeden miał szczególny dar w materii astrologicznej. To właśnie od jego imienia, wzięły swój początek europejskie andrzejki. Dziś jednak, andrzejki są bowiem okazją do hucznej zabawy, oderwania się tym samym od szarej codzienności. Są również okazją do zarobku, o czym można się przekonać rok rocznie, przeglądając oferty biur podróży, restauracji czy dyskotek.

Wyrzucony za uwagę o muzułmanach

Ilość komentarzy: 10 WA- PAP | Thursday, October 21, 2010
Komentator amerykańskiego radia publicznego NPR Juan Williams został wyrzucony z pracy po wypowiedzi na temat muzułmanów. Zdaniem jednych to źle pojmowana poprawność polityczna. Zdaniem drugich - słuszne posunięcie.
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep