Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

Słoń

Ilość komentarzy: 1 Sławomir Mrożek | Friday, August 16, 2013
Słoń
  W Nicei we Francji zmarł Sławomir Mrożek. Przypominamy jego opowiadanie “Słoń”

Cztery nowe galerie

Skomentuj Thursday, June 20, 2013
Cztery nowe galerie
 Zapraszamy do zobaczenia zdjęć w naszych nowych, czterech galeriach Artura Partyki i Tomasza Dudka. Nowe falerie obrazują The Color Run oraz rekonstrukcję historyczną z czasów II wojny światowej w Union w Illinois.  

Andrzej Dąbrowski w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki

Ilość komentarzy: 4 Redakcja PFP | Thursday, June 13, 2013
Andrzej Dąbrowski w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki
    Z przyjemnością informujemy, że podczas tegorocznego festiwalu piosenki 2013, Fundacja Stolicy Polskiej Piosenki w Opolu odsłoni w "Alei Gwiazd Polskiej Piosenki" kolejną gwiazdę z autografem Andrzeja Dąbrowskiego. Uroczystość odbędzie się w samo południe w niedzielę 16.06.2013 

  Tego samego dnia, na wieczornym koncercie galowym jubileuszowego 50- tego festiwalu, w opolskim amfiteatrze, Andrzej Dąbrowski zaśpiewa swój największy przebój "Do zakochania jeden krok".   Foto: muzyka wp.pl

Kto jest największym wrogiem polskiego narodu?

Ilość komentarzy: 37 Dariusz Wisniewski | Monday, March 11, 2013
 Kto jest największym wrogiem polskiego narodu?
Kto zawsze straszył Polaków, że ich zniszczy? Kto przez tyle lat skutecznie utrzymywał w gotowości bojowej legiony polskich patriotów? Wrogów zawsze było sporo.

Operacja Argo filmem roku

Ilość komentarzy: 1 JA | Monday, February 25, 2013
Operacja Argo filmem roku
 Podczas tegorocznej gali rozdania Oscarów nie było wielkich niespodzianek. Najważniejszego Oscara dla najlepszego filmu zgarnęła „Operacja Argo”, u nas w USA po prostu „Argo”. Na ten film zwracałem już uwagę zaraz po premierze, a wczoraj film doceniony został przez Akademię Filmową. To prawdziwa historia o wywiezieniu przez Antonio J. Mendeza sześciu Amerykanów, pracowników ambasady USA, którzy ukrywali się w Teheranie w czasie, gdy ambasada zajęta były przez bandy religijnych fundamentalistów Chomeiniego po zwycięskiej rewolucji. 

Ogłoszono nominacje do Oscarów

Skomentuj JA | Thursday, January 10, 2013
Ogłoszono nominacje do Oscarów
 Amerykańska Akademia Filmowa po raz 85 ogłosiła nominacje do Oscarów. Najwięcej nominacji zebrały filmy "Lincoln" (12) i "Życie Pi" (11). Na liście nominowanych w kategorii najlepszy film zagraniczny zabrakło polskich "80 milionów", o swoją trzecią statuetkę za najlepsze zdjęcia powalczy operator polskiego pochodzenia Janusz Kamiński, który pracował przy "Lincolnie". Wśród nominowanych do statuetki za najlepszych filmów jest także: “Operacja Argo”, film o którym szeroko pisaliśmy na naszym portalu oraz “Zero Dark Thirty”

Noworoczna Refleksja

Ilość komentarzy: 18 Andrzej M. Trzos | Saturday, December 29, 2012
Noworoczna Refleksja
Lecą nam lata za latami,

przybywa zdarzeń w świata dzieje...

I tylko dziwi nas czasami,

że świat ten jeszcze wciąż istnieje.

Stąd aktualne dziś wezwanie

do sztuk i nauk luminarzy:

godnie spełniajcie swe zadanie

w obronie naszych ludzkich marzeń!

Grzegorz Braun powinien zostać objęty zakazem wjazdu do USA

Ilość komentarzy: 23 Dariusz Wisniewski | Thursday, December 27, 2012
Grzegorz Braun powinien zostać objęty zakazem wjazdu do USA
Niedawno Chicago odwiedził reżyser Grzegorz Braun, twórca kontrowersyjnych filmów, jak chociażby „Towarzysz Generał”. Będąc gościem festiwalu polskich filmów, udzielił tutaj kilku wywiadów, nazywając między innymi prezydenta Obamę islamofaszystą.

Przedświąteczny po(d)gląd satyryka. O zaniku zdrowego rozsądku

Ilość komentarzy: 2 Andrzej M. Trzos | Sunday, December 16, 2012
Przedświąteczny po(d)gląd satyryka. O zaniku zdrowego rozsądku
Miesiąc w którym obchodzimy Święto Bożego Narodzenia, stanowi wyjątkową okazję, by nasi rodacy zaludniających Amerykę, zachowali tradycje przywiezione z Polski. Zaczyna się to celebracją czterotygodniowego adwentu poprzedzającego to wydarzenie. Sprawa jest tu o tyle dziwna, że w tym okresie kościół nakazuje wiernym zachowanie wstrzemięźliwości w uciechach duchowych i cielesnych, choć raczej powinien to być okres radości z zapowiedzi przyjścia na świat Dzieciątka Jezus. Nawet wyraźnie lekceważymy amerykański zwyczaj obdarowywania się prezentami już w Dniu Mikołaja. Jedyne w czym znaczna część naszych krajanek zdecydowanie przyjęła amerykański obyczaj, to zaczynające się po Dniu Dziękczynienia szaleństwo, polegające na wymiataniu sklepów ze wszystkiego co jest paniom niepotrzebne, ale co kusi chytrą przeceną po poprzednich podwyżkach lub namolnym przystrojeniem świątecznymi ozdóbkami.

Amerykańska historia panoramy GOLGOTA Jana Styki (2)

Ilość komentarzy: 4 Andrzej M. Trzos | Saturday, December 8, 2012
Amerykańska historia panoramy GOLGOTA Jana Styki (2)
Jan Styka zawsze był dumny ze swoich potomków, bowiem obaj przejęli talent malarski po nim: Tadusz jako portrecista, zaś Adam w dzidzinie pejzażu. Ale to Tadeusz był szczególnie hołubiony przez ojca, który uważał, że jego Tadzio urodził się z pędzlem w ręku. Rzeczywiście Tadeusz Styka, od dziecka przebywający w lwowskim, a nastepnie paryskim środowisku malarzy i pilnie uczący się sztuki malarskiej, szybko okazał się wybitnie zdolnym portrecistą, zyskując wielkie uznanie i... rzesze równie wybitnych osób chętnych do sportretowania przez niego.

Amerykańska historia panoramy GOLGOTA Jana Styki

Ilość komentarzy: 13 Andrzej M. Trzos | Thursday, November 29, 2012
Amerykańska historia panoramy GOLGOTA Jana Styki
Czy znany w całej Ameryce kalifornijski cmentarz może mieć ścisły związek z  artystycznym dorobkiem polskiego twórcy, który w Ameryce przebywał krótko, tylko jeden raz, a do tego ponad sto lat temu i...  nigdy nie widział Kalifornii?       TAK! - choć zakrawa to na sensacyjną opowiastkę.

Czy historia Cezarego Gmyza może czegoś nauczyć niektórych polonijnych dziennikarzy?

Ilość komentarzy: 32 Dariusz Wisniewski | Thursday, November 22, 2012
Czy historia Cezarego Gmyza może czegoś nauczyć niektórych polonijnych dziennikarzy?
Cezary Gmyz, dziennikarz „Rzeczpospolitej”, wyrzucony z redakcji za artykuł o trotylu na Tupolewie, pozwał do sądu wydawcę. Twierdzi, że tajemnica dziennikarska zobowiązuje go do milczenia w sprawie źródła swoich rewelacji, a zatem jego zwolnienie jest bezprawne.

Skandal na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Chicago

Ilość komentarzy: 7 JA | Friday, November 9, 2012
Skandal na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Chicago
 Do poważnego skandalu doszło podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Organizatorzy Festiwalu na jedną z projekcji sprzedali znacznie więcej biletów niż miejsc na niewielkiej sali. Spora grupa ludzi została wystawiona do wiatru. Kiedy chcieli usiąść okazało się, że nie mają gdzie. Krzysztof Kamyszew, postać kojarzana z chicagowskim Festiwalem uciekł od odpowiedzialności, odpowiadając zawiedzonym kinomanom, że jest jedynie woluntariuszem i nie może im pomóc.

Rozważania wyborcze (3)

Ilość komentarzy: 5 Andrzej M. Trzos | Monday, November 5, 2012
Rozważania wyborcze (3)
Oto znów nadeszła pora
aby udział wziąć w wyborach,
żeby wynieść na piedestał
kogoś, kto tam jeszcze nie stał...
Lub zostawić stojącego,
By nie trafić na gorszego.
Taki to przywilej nacji,
które chciały demokracji!        
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep