Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
Home NewsOpinieAmerykaChicagoEkonomiaPoloniaSportImprezyKomunikatyHumorKulturain EnglishRozne Multimedia Galeria

►►► Jesteś na Archiwalnej stronie serwisu Progress for Poland ► Strona Główna

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
OSTATNIO DODANE

Godziny dzielą nas od ataku na Syrię?

Ilość komentarzy: 6 Andrzej Jarmakowski | Wednesday, August 28, 2013
Godziny dzielą nas od ataku na Syrię?
  Nie wykluczone, iż lada moment Kongres USA zostanie poproszony przez prezydenta USA o zgodę na rozpoczęcie operacji militarnej o ograniczonym charakterze, przeciwko reżimowi prezydenta Assada. Podobno oficerowie w USA i Wielkiej Brytanii już wybierają cele. Choć w wojnie domowej zginęło już, według konserwatywnych szacunków, ponad 100.000 ludzi, dopiero teraz uznano, iż syryjski reżim przekroczył wyznaczoną przez prezydenta “czerwoną linię”. Prezydent Obama od dawna mówił, że użycie broni chemicznej przez syryjski reżim będzie tym punktem, który wywołą reakcję militarną.

Fear City szuka aktorów na Halloween

Skomentuj FearCityChicago.com | Tuesday, August 27, 2013
Fear City szuka aktorów na Halloween
Fear City Chicago 2013 oraz Carnivale at Fables Studios szukają aktorów do odtwarzania ról w dwóch  "Nawiedzonych Domach" w okresie Halloween.

LOT-em dalej

Ilość komentarzy: 19 Dariusz Wisniewski | Tuesday, August 20, 2013
 LOT-em dalej
       Dla polskich Amerykanów, czy w ogóle dla polonusów, samolot LOT-u jest jakby małą eksterytorialną Polską. Pasażerowie to jeszcze nie rodacy znad Wisły, ale już prawie. Samolot to jeszcze nie kraj, ale jakby jego przedsmak. Połączenia przesiadkowe nie oferują takiej "swojskości".

Kapitalizm zawsze jest lepszy i sympatyczniejszy od rewolucji

Ilość komentarzy: 2 Tuesday, August 20, 2013
Kapitalizm zawsze jest lepszy i sympatyczniejszy od rewolucji
  Zupełnie bez echa minęła kolejna rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Choć bez przesady. Na przykład gdański dodatek do “Gazety Wyborczej” z okazji rocznicy publikuje rozmowę z dwoma znanymi działaczami, można śmiało powiedzieć, bohaterami Sierpnia 1980 roku. Nazwiska pominę, bo chodzi raczej o zespół głoszonych poglądów, któż pamięta dzisiaj Andrzeja Kołodzieja na przykład? A szkoda, to zupłenie inna sprawa.
 

Biskupie kazania, czyli rozum na wczasach

Ilość komentarzy: 11 Majka | Friday, August 16, 2013
Biskupie kazania, czyli rozum na wczasach
  Rozumiem, że trwa sierpień, szczyt sezonu urlopowego, więc i rozumowi należą sie wakacje. O tym, że rozum pojechał na wakacje, pewnie do Egiptu, dobitnie świadczą kazania niektórych biskupów wygłoszone z okazji święta Wojska Polskiego.

Egipcjanie nie oddadzą kraju religijnym radykałom

Ilość komentarzy: 7 JA | Friday, August 16, 2013
Egipcjanie nie oddadzą kraju religijnym radykałom
  W całym Egipcie trwa dzień gniewu ogłoszony przez Bractwo Muzułmańskie, choć manifestacje ogranizowane trwają w wielu miejscach kraju, sytacja nie wymknęła się spod kontroli, choć są zabici i ranni.Policja w wielu miejscach używa ostej amunicji. Manifestacje Bractwa są jednak mniejsze niż spodziewano się wczoraj, czyli w czwartek, kiedy do nich wzywano. Widać jednak, że w Kairze, Aleksandrii i innych dużych miastach armia i policja mają poparcie społeczeństwa. Przeciwnicy islamizacji kraju organizują patrole sąsiedzkie broniące dzielnic przed napaściami ze strony Bractwa Muzułmańskiego. Członkowie Bractwa atakują bowiem wszystkich nie podzielających ich poglądów. Spalowno wiele świątyń należących do koptyjskich chrześcijan.

Burzliwa i piękna historia Krystyny Skarbek

Ilość komentarzy: 6 Andrzej Jarmakowski | Wednesday, August 7, 2013
Burzliwa i piękna historia Krystyny Skarbek
 W jej postać w Hollywood wcielić miała się Kate Winslet. Rzeczywiście ta aktorka, którą pamiętamy z “Titanica” doskonale nadawała się do tej roli. Kiedy mówimy o Krystynie Skarbek, Brytyjczycy nie potrafią ukryć moralnego kaca. Może to z powodu owego kaca w tej chwili po okresie długiego zastoju w Hollywood coś się ruszyło. Nie wykluczone, że wkrótce pokonane zostaną kłopoty scnenariuszowe. To osobny temat, o tym jak ludzie, którzy mieli wpływ na bieg dziejów, potrafią wpływać na wydarzenia zza grobu. Z drugiej strony to także przykład na to, jak my sami nie potrafimy opowiadać o swojej historii i zabiegać o upowszechnienie tej wiedzy, aby pokazać światu tego co w was piękne i kolorowe. Życie   Krystyny Skarbek to gotowy scenariusz na wielki film akcji. Nie zabraknie w nim wielkich postaci historycznych, bohaterskich czynów za linią frontu, jak i miłości, romansu oraz zdrady. To w końcu miłość i zemsta odrzuconego kochanka zaprowadziły  Krystynę  Skarbek na cmentarz.

Czy 11 listopada pobiją się wszyscy ze wszystkimi?

Ilość komentarzy: 26 Andrzej Jarmakowski | Friday, August 2, 2013
Czy 11 listopada pobiją się wszyscy ze wszystkimi?
 O tym, że jesień będzie w Polsce burzliwa wróble ćwierkają od dawna. Smaczku sprawie dodaje fakt, że “Solidarność” organizująca wielki marsz przeciwko rządowi Donalda Tuska zyskała konkurenta. Manifestację “Solidarności” będzie chciał przebić ojciec Tadeusz Rydzyk, który 28 września, czyli dwa tygodnie po manifestacji Dudy organizuje własny marsz. Co prawda Telewizja Trwam, otrzymała miejsce na tak zwanym multipleksie, trudno będzie więc mówić o jej gnębieniu, ale spokojnie, powód zawsze się znajdzie. W Chicago w wielu kościołach po Mszy przypominają jak to w okupowanej, zniewolonej Polsce gnębione jest Radio Maryja. 

Warunki Powstania Warszawskiego

Ilość komentarzy: 11 Rafał Wodzicki | Tuesday, July 30, 2013
Warunki Powstania Warszawskiego
 Oczywiście w tym roku odbywa się kolejna dyskusja na temat celowości powstania warszawskiego 1944 r., która jak zwykle będzie dwubiegunowa. Fakt, że temat jest bulwersujący, bo przecież kolejne polskie straty ludzkie i materialne miały charakter hekatomby. Próby prostego rozważania tego problemu jako zwykłej bitwy, gdzie jest jakieś prawdopodobieństwo zwycięstwa, są z góry skazane są jednak na niepowodzenie. Nie chodziło tu o uzyskanie prostego sukcesu militarnego, bo i zbliżający się front nie był prostym podziałem na naszych i tamtych. Sytuacja, w jakiej znalazła się Warszawa, czyli Polska była tak naprawdę bez satysfakcjonującego wyjścia.  

Moody's: Chicago na liście potencjalnych bankrutów

Ilość komentarzy: 5 Andrzej Jarmakowski | Monday, July 29, 2013
Moody's: Chicago na liście potencjalnych bankrutów
 Agencja ratingowa Moody's na wieść o bankructwie Detroit obniżyła rating chicagowskich bondów z poziomu Aa1 do Aa3. To jeszcze i tak nie najgorzej, ale trzeba pamietać, że perspektywa ratingowa jest negatywna, kolejne obniżki są możliwe. Zresztą już w tej chwili Chicago zaczyna przypominać Detroit. Na razie jeszcze nie na ulicach, ale w chicagowskich parkach już w tej chwili brakuje pieniędzy na wymianę oświetlenia. Infrastruktura służąca miszkańcom jest coraz bardziej zniszczona, nie ma jednak funduszy na remonty. Niszczeją korty tenisowe i inne boiska w chicagowskich parkach. Jakość życia w Chicago ulega pogorszeniu.

Porażka antykomunistycznej krucjaty

Ilość komentarzy: 1 Andrzej Jarmakowski | Wednesday, July 24, 2013
Porażka antykomunistycznej krucjaty
 Scenariusz popularnego filmu akcji “The Good Shepard” po części oparto na prawdziwej historii jednego z najtragiczniejszych bohaterów Zimnej Wojny, Franka Wisnera. W pewnym momencie losy tego człowieka splotły się z historią Polski, choć z niezrozumiałych dla mnie powodów polscy historycy, jakby tego nie dostrzegają. Drobizgowo opisują historię prowokacji bezpieki związanej z organizacją WiN, zwaną w polskiej historiografii “aferą Bergu”. W sumie zaś znaczenie całej tej ubeckiej makulatury sprowadza się w historii powszechnej do kilku zdań. Bezpieka nawet zresztą nie wiedziała, że dzięki tej prowokacji szlag trafił operetkową i naiwną operację amerykańskich służb specjalnych. Operacji, która swoją odnogę miała zresztą w Chicago i Nowym Jorku, gdzie werbowano ochotników do antykomunistycznej polskiej armii.  

Polonijny kabaret w sprawie ustawy imigracyjnej

Ilość komentarzy: 14 Andrzej Jarmakowski | Sunday, July 21, 2013
Polonijny kabaret  w sprawie ustawy imigracyjnej
 Doprawdy jestem wzruszony troską niektórych polonijnych działaczy i publicystów o losy Partii Republikańskiej. Nie jedną łzę uroniłem widząc jak skrajnie lewicowy komentator “Dziennika Związkowego” Andrzej Heyduk martwi się o przyszłość republikanów. Jakże wzruszająca jest jego troska. Twierdzi, że jeżeli republikanie w Izbie nie poprą ustawy imigracyjnej to dokonają politycznego samobójstwa. Republikanie - straszy Heyduk są przeciwko wszystkim, są przeciwko nauce, cioci Heli i wujkowi Kazikowi. Jeśli nie poprą ustawy, to ludzie odwrócą się od nich, nawet stryjek Felek. Przyszłość koszmarna. Rozumiem więc troskę Heyduka.

Od i Do Rzeczy

Ilość komentarzy: 21 Eugeniusz Dzięciołowski | Saturday, July 20, 2013
Od i Do Rzeczy
 Jak zwykle w celach socjologicznych, zakupiłem, tym razem tygodnik Lisickiego „Do Rzeczy”, zwany przez niektórych „OD Rzeczy”. Wydanie zdominowała rozmowa prezesa Kaczyńskiego, właściciela PIS, z redaktorami Wildsteinem i Baranowską. Pan prezes chce ratować Polskę. Twierdzi , że odrzucono projekt PISu dotyczącego utworzenia 1,2 mln nowych miejsc pracy. Sprawdziłem na stronie internetowej PIS. Brak informacji na ten temat. Znalazłem tam kilkadziesiąt postulatów, 3pustych haseł, zwanych przez PIS pakietem ustaw. 

Tadeusz Rolski....zapomniany płk. pilot

Ilość komentarzy: 6 Rafał Wodzicki | Friday, July 19, 2013
Tadeusz Rolski....zapomniany płk. pilot
 Tylko przypadkiem wiem kim był pułkownik pilot Tadeusz Rolski – tak bardzo zasłużony dla lotnictwa polskiego i to w wielu krajach. Od Polski w 1939 r. po Wielka Brytanię i Polskę znów...

Jak łatwo rodzą się teorie spiskowe część 3 - ostatnia

Ilość komentarzy: 4 Andrzej Jarmakowski | Thursday, July 18, 2013
Jak  łatwo rodzą się teorie spiskowe część 3 - ostatnia
 W poprzedniej części stwierdziliśmy, że prezydent Johnson przekonany był, że prezydenta Kennedy'ego zabito na polecenie Castro. Jak mówił swoim znajomym, Castro pierwszy pociągnął za cyngiel, gdyż Kennedy chciał go zabić. Jednocześnie pojawił się rosyjski zbieg Nosenko, który twierdził, że czytał w Moskwie teczkę Oswalda. Twierdził on, że KGB nie interesowała się Oswaldem. Rosjanie więc nic nie mieli wspólnego z zamachem. Oczywiście pod warunkiem, że Jurij Nosenko mówił prawdę. Okazało się, że Amerykanie długo w to nie chcieli uwierzyć.

Jak łatwo rodzą się teorie spiskowe część 2

Ilość komentarzy: 5 Andrzej Jarmakowski | Monday, July 15, 2013
Jak  łatwo rodzą się teorie spiskowe część 2
 Próby organizacji zamachu na Castro z wykorzystaniem mafii były taką poezją wywiadu, która obrosła legendami. Kennedy rozmawiając z Flemingiem, pragnął rzeczywistość scenariusza filmowego, przenieść do realnego życia. Czy można się temu dziwić? Przecież w tamtym czasie każdy prezydent, nie tylko w USA pragnął mieć swojego prawdziwego Bonda. To taki moment, kiedy sztuka łączyła się z życiem. Żywe były jeszcze wspomnienia z czasów II wojny. Pragnienie posiadania James Bonda na swój własny użytek łatwo uzasadnić.

Jak łatwo rodzą się spiskowe teorie, część 1

Ilość komentarzy: 2 Andrzej Jarmakowski | Friday, July 12, 2013
Jak łatwo rodzą się spiskowe teorie, część 1
 Na półkach księgarskich ukazały się dwie pozycje dotyczące zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Pierwszą z nich pisze były oficer CIA Brian Latell. Jego praca "Castro's Secrets: Cuban Intelligence, the CIA,and the Assassination of John F. Kennedy". Nie zawiera nowych elementów. Już wcześniej wiedzieliśmy, że CIA i FBI zataiły niektóre informacje dotyczące Lee Oswalda, zwłaszcza te dotyczące jego związków z wywiadem kubańskim. Informacje te nie miały przełomowego charakteru, wówczas obawiano się jednak wybuchów nienawiści wobec placówek kubańskich. Nie ma sensu więc przedstawiać tych prac w kategorii sensacji, jak to uczyniono w Polsce. O, coś tam Amerykanie utajnili. Mamy ich. Takie reakcje mogą tylko wywołać uśmiech na twarzy tych, którzy znają historię i wiedzą, że nie na tym cmentarzu pochowano to, co często niesłusznie nazywamy sensacją.

W mrokach średniowiecza

Ilość komentarzy: 48 Majka | Thursday, July 11, 2013
W mrokach średniowiecza
 W ostatnich dniach kilkakrotnie prosiłam, aby mnie uszczypnąć, nie byłam pewna, czy to wszystko co dzieje się dookoła to twarda rzeczywistość, a nie jakaś rzeczywistość Matrixa. Najpierw diecezja warszawsko-praska zaprosiła jakiegoś afrykańskiego szamana. Blisko 60 tysięcy ogłupiałych ludzi poleciało na Stadion Narodowy. 

Wspomnienie Żydów grochowskich

Ilość komentarzy: 18 Rafał Wodzicki | Wednesday, July 10, 2013
Wspomnienie Żydów grochowskich
 30 czerwca odbyła się wycieczka po warszawskim Grochowie śladami żydowskimi. Prowadziła dr Maria Cieśla, której (wraz z koleżanką) zawdzięczamy odkrycia na ten temat. Dlaczego warto o tym wspomnieć, aż w chicagowskiej gazecie? Ano jest to w znacznej części historia światowa, a także należy pamiętać, że temat ten był przez lata zapomniany w historii Polski. Pozwalało się to rozwijać absurdalnym zachowaniom różnych ludzi, którzy zamiast zajmować się doskonaleniem własnych osobowości – zajmują się atakami na Żydów, rzekomo złych en masse i wszystkiemu winnych.  

Czy AK układała się w Warszawie w Niemcami?

Ilość komentarzy: 34 Andrzej Jarmakowski | Monday, July 8, 2013
Czy AK układała się w Warszawie w Niemcami?
 Ostatnio na półkach księgarskich ukazało się sporo prac krajowych historyków dotyczących dziejów Polonii chicagowskiej jak i w ogóle najnowszej historii Polski. Prace te głównie wydawane przez IPN oparte zostały o dokumenty zgromadzone w Instytucie. Historycy bezkrytycznie powtarzają opinie, oceny i informacje dawnych agentów, nie weryfikując zawartych tam rewelacji. Prawdziwa, ciekawa, historia ich nie interesuje. Powstają więc historyczne koszmarki. Na szczęście IPN to nie jedyne miejsce, gdzie można znaleźć dokumenty dotyczące polskiej historii. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że rzeczy naprawdę ciekawe zgromadzone zostały w zupełnie innych misjscach. Cóż bowiem o rzeczywiście ważnych wydarzeniach mogli wiedzieć ludzie, którzy już za życia znaleźli się na marginesie historii i służyli przegranej sprawie.

Czy propozycja współpracy brzmi patriotycznie?

Ilość komentarzy: 9 Dariusz Wisniewski | Saturday, July 6, 2013
 Czy propozycja współpracy brzmi patriotycznie?
 W Polsce od 45 roku wyrosły już co najmniej dwie generacje, które w swojej pamięci kolektywnej nie przechowują okrucieństw związanych z wojną, powstaniem, buntem, czy ogólnie z masową śmiercią na polu walki. Te generacje są bardziej pokojowe niż poprzednie.
Home Redakcja Ogłoszenia Kontakt Galeria Poradnik Emigranta Kultura Sklep